EH-REK otrzymał tytuł „Najlepszy projekt LIFE” (18.08.2021)
Spośród 62 finalistów projekt EH-REK otrzymał tytuł „Najlepszy projekt LIFE”. Nagrody LIFE Awards wyróżniają najbardziej innowacyjne, inspirujące i efektywne projekty LIFE. więcej

Kompleks rekreacyjny „Arturówek” położony jest w północnej części Łodzi,  w dzielnicy Bałuty, na skraju największego w Europie ponad 1200-ha kompleksu leśnego – Lasu Łagiewnickiego. Od zachodu graniczy on z ulicą Łagiewnicką, od południa z osiedlami Rogi i Powstania 1863 r., od wschodu z osiedlem Modrzew, Moskule i Łodzianka, zaś od północy ze Skotnikami, zbiegając się z administracyjną granicą miasta Łodzi. Znajdują się tu trzy zbiorniki wodne, z których dwa przystosowano do kąpieli oraz wypożyczania sprzętu wodnego. Wokół zbiorników znajdują się liczne ścieżki przeznaczone do spacerów i wycieczek rowerowych oraz wiele innych atrakcji: place zabaw dla dzieci, miejsca na piknik oraz baza noclegowa i gastronomiczna. Zagospodarowanie obszaru umożliwia wszelkie formy wypoczynku – zarówno biernego, jak i aktywnego.

W pobliżu stawów w Arturówku biegnie żółty szlak, który przez Las Łagiewnicki prowadzi do Łagiewnik. W dolinie rzeki Łagiewniczanki, przy ul. Wycieczkowej znajdują się dwie drewniane kapliczki z XVIII w., które stanowią atrakcję turystyczną. W jednej z nich – oddalonej o około 100 m od szlaku – znajduje się studnia, z której czerpana jest woda przez mieszkańców miasta.

Las Łagiewnicki położony jest zaledwie kwadrans drogi od centrum miasta. Nazwa lasu pochodzi od osady Łagiewniki powstałej prawdopodobnie w XI wieku. Z osady tej dostarczano na dwór książęcy łągwie, czyli naczynia z drewna i skóry, służące do przechowywania i przenoszenia napojów. Cały kompleks leży w dorzeczu rzeki Bzury, która bierze swój początek u podnóża Wzgórz Łagiewnickich. Bzura płynie ku zachodowi, tworząc trzy większe zbiorniki wodne Arturówek. Ich usytuowanie w malowniczej dolinie wśród lasu, dały początek największej w Łodzi bazie rekreacyjno-wypoczynkowej z przystanią kajakowo-wioślarską. Poniżej zbiorników „Arturówek” rzeka Bzura zmienia kierunek na północny, a w okolicach miejscowości Marianki dopływa do niej inna rzeczka wchodząca w skład kompleksu leśnego – Łagiewniczanka.

W 1996 r. z części lasu utworzono rezerwat przyrody Las Łagiewnicki o powierzchni 69,85 ha. Głównym przedmiotem ochrony jest kompleks naturalnych fitocenoz różnorodnych postaci grądu i dąbrowy świetlistej. Dnia 31 grudnia 1996 r. cały kompleks wszedł w skład Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich rozciągającego się pomiędzy Łodzią, Strykowem i Brzezinami.

„Arturówek” wraz z Lasem Łagiewnickim stanowi wyjątkowe miejsce dla mieszkańców miasta, w którym można nie tylko wypocząć, ale poznać najpiękniejsze przyrodniczo zakątki Łodzi.